Bussutflykt till Gamla Jonsered och Jonsereds Trädgårdar
Fredagen den 19 september
8.45 Samling På Drottningtorget vid Clarion Hotel Post
Framme i Jonsereds gamla samhälle möts vi av två guider från Hembygdsföreningen som tar oss med på en intressant historisk rundvandring i det en gång självförsörjande samhället, där vi bl.a. gör ett besök hos munkarna. Efter vandringen tar bussen oss upp till de berömda Jonsereds Trädgårdar som ligger i anslutning till Jonsereds vackra herrgård. I det nybyggda trädgårdskaféet äter vi en enkel god lunch och därefter njuter vi av alla vackra växter i Jonsererds Trädgårdar som ligger i framkant när det gäller ekologiska trädgårdsprinciper, mångfald och socialt ansvarstagande.
Bussen är tillbaka på Drottningtorget 16.00
Max 40 personer
Anmälan senast fredagen den 12 september
Pris: 625 kr
Anmälan till arrangemangen sker genom insättning av respektive belopp på SENTs plusgirokonto 494 1973-2 eller via swish nummer 1236249718. Ange aktivitet/-er, namn, även ledsagares namn, aktuellt telefonnummer och ev. önskemål om specialkost.
Vid sen girering eller återbud är det viktigt att du ringer 073-7460671 (Birger Rockler) alternativt skickar meddelande via epost: birgerrockler@bredband2.com
Vid ev. återbud före sista anmälningsdag återbetalas hela avgiften men därefter återbetalas endast den rörliga delen av kostnaderna.


